Witaj Anonymous Główna         Galeria        Do pobrania         Twoje konto         Statystyki         Wyloguj    
 
 

Szkoła Promująca Zdrowie - działaniaSzkoła Współpracy - działaniaSzkoła w Ruchu - działaniaMłody Obywatel - działaniaDokumentacja szkoły


Szkoła Podstawowa

Statut
· Aneks do statutu
· Program wychowawczo-profilaktyczny
· Zasady oceniania
· Procedury postępowania z dzieckiem chorym
· Procedury postępowania w sytuacjach kryzysowych

Podręczniki

· Szkolny zestaw podręczników 2020/2021
· Programy nauczania 2020/2021

O szkole


Historia
· Patron
· Zielony Certyfikat
· Kontakt
· Nauczyciele
· Galeria
· Dokumentacja szkolna

45 DH "CIENIE"

· Aktualności

Główne Menu

· Strona Główna
· Administracja

Moduły
· AvantGo
· Do Pobrania
· FAQ
· Lista Użytkowników
· Nowości
· Poleć Nas
· Recenzje
· Szukaj
· Sekcje
· Statystyki
· Tematy
· Top Lista
· Odsyłacze

Kto jest online?

Obecnie jest 87 gości i 0 użytkowników online.

Witam Nieznajomy, zostań użytkownikim już dziś.


Urząd Gminy Sabnie


Języki

Wybierz język interfejsu:


Inne szkoły

· SP Nr 2
· SP Nr 4
· Gimnazjum Nr 1
· Gimnazjum Nr 2
· Gimnazjum Salezjańskie
· Liceum Salezjańskie
· LO
· Zespół Szkół Nr 2
· SP w Łazowie
· ZS w Skrzeszewie
· ZO w Skibniewie
· Gimnazjum w Sterdyni

Patron


Helena Mniszek - patron Publicznego Gimnazjum w Sabniach

i Publicznej Szkoły Podstawowej

 


 

Helena Mniszek - taki bowiem przyjęła pseudonim literacki - pochodziła z jednej z najstarszych rodzin szlacheckich ziemi Mielnickiej (na Podlasiu). Część rodziny w końcu XVIII wieku osiedliła się na Podolu i Rusi. Inna część rodziny znalazła miejsce w Galicji. Z tej linii Władysław był pułkownikiem i obok generałów Józefa Bema i Henryka Dębińskiego był dowódcą Legionu Polskiego na Węgrzech podczas rewolucji 1948 - 1949 roku.

Helena Mniszek urodziła się w roku 1880 w Kurczycach na Wołyniu. Otrzymała bardzo staranne wychowanie domowe. Swobodnie władała czterema językami obcymi. W latach młodzieńczych dużo podróżowała po Ukrainie wraz z swoim ojcem Michałem Mniszek Tchorznickim, który był plenipotentem hrabiego Męcińskiego, właœciciela rozległych dóbr na Ukrainie. I w czasie tych inspekcyjnych podróży zatrzymywali się po różnych znajomych dworach ziemiańskich, gdzie Halszka (Helena) wsłuchiwała się w nadzwyczaj ciekawe autentyczne opowiadania, które być może stały się kanwš jej póżniejszych powieści.

W 1899 roku wyszła za mąż za Władysława Chyżyńskiego i zamieszkali w jego majątku Platerów na Litwie. Tam urodziły się jej dwie córki: Janina i Maria. Po śmierci męża, w roku 1903 wróciła na Podlasie do majątku rodziców - do Sabni z gotowym jakoby pomysłem i wzorem głównych bohaterów powieści "Trędowata".

Debiut powieści od razu podbił rynek czytelniczy. Był to bestseller dwudziestolecia międzywojennego. Powieść doczekała się do roku 1939 aż dwóch wersji filmowych ze znakomitą obsadą aktorską.

W 1910 roku Helena Mniszek powtórnie wychodzi za mąż za Stryja Antoniego. Zamieszkują w dopiero co kupionym majątku Rogale pod Łukowem, gdzie urodziły się jej dwie córki (bliżniaczki): Irena i Hanna. W tym czasie powstają nowe utwory. Jest jedną z bardziej poczytnych powieściopisarek tego okresu. W 1920 roku Stryj Antoni sprzedał Rogale i kupił od rodziny Turskich majątek Kuchary koło Drobina. Niedługo potem umiera.

Po śmierci męża Helena Mniszek prowadzi gospodarstwo sama do roku 1940, kiedy to została wyrzucona przez Niemców. Wróciła do Sabni, do swojej siostry Józefy. Była już wtedy bardzo chora. W Sabniach umarła w 1943 roku. Zgodnie z jej ostatnią wolą tutaj też została pochowana, na małym cmentarzu we wsi Zembrów.

W rocznicę śmierci Heleny Mniszek, 21 marca, odbyły się uroczystości z udziałem społeczności Gimnazjum, władz oświatowych i gminnych. W Kościele, a następnie na cmentarzu w Zembrowie, w hołdzie dla swojego patrona młodzież powzięła postanowienie opieki nad miejscem wiecznego spoczynku pisarki.

 


Materiały o Patronce pochodzą ze zbiorów rodzinnych udstępnionych na stronie internetowej przez Pana Michała Rażniewskiego.  http://www.razmich.webpark.pl/sabnie.html?

 

 

 
Zespół Szkół w Sabniach Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum im. Heleny Mniszek
Strona oparta jest na systemie PostNuke. PostNuke jest Darmowym Oprogramowaniem na licencji GNU/GPL.
Zdjęcia i artykuły są własnścią autorów.